| Name: | Nani |
| Nick Name: | Nani, Natural Star |
| Occupation: | Soccer Player |
| Gender: | Male |
| Height: | 175 cm |
| Birth Day: | November 17, 1986 |
| Age: | 39 |
| Birth Place: | Praia - Cape Verde |
| Zodiac Sign: | Scorpio |
| DOB in Roman: | XI.XVII.MCMLXXXVI |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Children
Parents
Nani
Nani was born on 17 November 1986(39 years old) in Cape Verde. Nani is Soccer Player, Zodiac sign - Scorpio. More detail about Nani given below.
About Nani
Soccer winger born Luis Carlos Almeida da Cunha, became a member of Portugal's national team in 2006 and joined Manchester United in 2007.
Trivia
He was named Manchester United Players' Player of the Year in 2010 and helped Man U win four Premier League titles from 2007 to 2013.
Nani before fame
At the age of 14, he began his youth career with Real Massama.
Achievement of Nani
He was named Manchester United Players' Player of the Year in 2010 and helped Man U win four Premier League titles from 2007 to 2013.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
$30 Million
Nani family life
He had 14 siblings when he was growing up.
Associations of Nani
In 2007, he joined Manchester United as a colleague of Wayne Rooney.
Top Facts You Did Not Know About Nani
Nani (actor) Indian actress, producer and TV presenter best known for her work in Telugu ... Nanabhoy Palkhivala An Indian lawyer and independent economist.. Nanai A Tungusic people in the Far East, traditionally living along the Heilongjiang, Songhuajiang ...
Nani Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 65 kg |
| Height | 175 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
Nani Timeline
| 🎂 Nani Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-11-17 : 3s |