| Name: | Amelia K |
| Nick Name: | Kerr |
| Occupation: | YouTube Star |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | June 27, 2004 |
| Age: | 21 |
| Birth Place: | Melbourne - Australia |
| Zodiac Sign: | Cancer |
| DOB in Roman: | VI.XXVII.MMIV |
Family/Affairs
Parents
Siblings
Amelia K
Amelia K was born on 27 June 2004(21 years old) in Australia. Amelia K is YouTube Star, Zodiac sign - Cancer. More detail about Amelia K given below.
About Amelia K
Millie and Chloe DIY is a YouTube DIY and lifestyle content creator that works with her cousin Chloe. The girls' channel has almost 210,000 subscribers.
Trivia
In their first year, Amelia and Chloe's most popular video became "Amazing Room Makeover for Teenagers | Small Bedroom Makeover!"
Amelia K before fame
She posted her first Instagram picture to her adailydoseofmillie account a few weeks before she and Chloe launched their YouTube channel.
Achievement of Amelia K
"Amazing Room Makeover for Teenagers | Small Bedroom Makeover!" was Amelia and Chloe's most popular video in their first year.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Amelia K family life
Chloe, her cousin, and she were both born in Melbourne, Australia.
Associations of Amelia K
MissCharlotteBeauty1 appeared in her and Chloe's video"Exciting Fun Photo Shoot".
Amelia K Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 50 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Light Brown |
Amelia K Timeline
| 🎂 Amelia K Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-06-27 : 3s |