| Name: | Amyra Dastur |
| Nick Name: | Amy |
| Occupation: | Movie Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | May 7, 1993 |
| Age: | 32 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | V.VII.MCMXCIII |
Family/Affairs
Parents
Siblings
Amyra Dastur
Amyra Dastur was born on 7 May 1993(32 years old) in India. Amyra Dastur is Movie Actress, Zodiac sign - Taurus. More detail about Amyra Dastur given below.
About Amyra Dastur
Issaq is a 2013 love film in which she starred as a Hindi actress.
Amyra Dastur is an Indian actress who has starred in Hindi, Tamil, International and Telugu Films. She started her career at the age of 16 as an Indian model and made a name for herself by endorsing big brands such as Clean and Clear, Airtel, Garnier and Micromax. She starred in Vikram Bhatt's sci-fi thriller Mr. X alongside Emraan Hashmi. She also made her Tamil debut with Anegan alongside Dhanush.
Amyra Dastur before fame
She began her modeling and commercial acting career at the age of sixteen, promoting brands such as Dove and Clean & Clear.
Achievement of Amyra Dastur
She made her acting debut in the Indian Tamil film Anegan in 2014.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Amyra Dastur family life
In Mumbai, India, she was nurtured in a Parsi family. Sakshi Khanna was the first person she started dating.
Associations of Amyra Dastur
Suraj Sharma, another Indian cinema actor, was born the same year as her.
Amyra Dastur Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 55 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
Family Members
| Name | Relationship | Net worth | Profession |
|---|---|---|---|
| Jehangir Dastur | Siblings | N/A |
| 🎂 Amyra Dastur Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-05-07 : 3s |