| Name: | Arjun Rampal |
| Nick Name: | AR |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 185 cm |
| Birth Day: | November 26, 1972 |
| Age: | 53 |
| Birth Place: | Jabalpur - India |
| Zodiac Sign: | Sagittarius |
| DOB in Roman: | XI.XXVI.MCMLXXII |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Affairs / Girlfriends
Children
Parents
Siblings
Arjun Rampal
Arjun Rampal was born on 26 November 1972(53 years old) in India. Arjun Rampal is Movie Actor, Zodiac sign - Sagittarius. More detail about Arjun Rampal given below.
About Arjun Rampal
Former model who went on to become a well-known Bollywood actor and television personality. For his part in Rock On!!, he got the National Film Award for Best Supporting Actor.
Arjun Rampal is an Indian actor, model, filmmaker and television personality who works in Hindi films. He made his debut in Rajiv Rai's romantic film Pyaar Ishq Aur Mohabbat and has since starred in over 40 films. He has received several awards including the National Film Award for Best Supporting Actor and the Filmfare Award for Best Supporting Actor for his performance in Rock On !!. He has starred in romantic films such as Deewaanapan, Dil Hai Tumhaara, Dil Ka Rishta, Vaada and I See You, action flicks Asambhav and D-Day, thriller Yakeen and Roy, political and social Chakravyuh , crime movies Inkaar and Daddy biographies. The year 2002 marked a turning point for Rampal when he was cast as Aankhen, which was his first commercial success. His other commercially successful films include Dil Hai Tumhaara, Don, Om Shanti Om, Housefull, Raajneeti, Ra.One, Kahaani 2: Durga Rani Singh and Nail Polish.
| Alma mater | Hindu College, Delhi |
| Occupation | Actor, model, filmmaker |
| Spouse(s) | (m. 1998, divorce2018) |
| Born | November 26, 1972, Jabalpur, Madhya Pradesh, India |
Trivia
He appeared in several films that flopped before rising to prominence in Om Shanti Om.
Arjun Rampal before fame
He was looking for job as a fashion model when he was recognized at a gathering for the industry.
Achievement of Arjun Rampal
Before rising to stardom in Om Shanti Om, he appeared in a string of flops.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
$15 Million
Arjun Rampal family life
His mother worked as a teacher at the Kodaikanal International School, which he and his younger sister both attended. In 1998, he married Mehr Jesia Rampal and they have two children, Myra and Mahikaa. After 21 years of marriage, he and Mehr divorced. He has a son named Arik with his partner, model Gabriella Demetriades.
Associations of Arjun Rampal
Deepika Padukone is a Bollywood actress who rose to fame after appearing in Om Shanti Om, a film directed by him.
Arjun Rampal Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 85 kg |
| Height | 185 cm |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Arjun Rampal Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-11-26 : 3s |