| Name: | Babbu Maan |
| Occupation: | Composer |
| Gender: | Male |
| Height: | 180 cm |
| Birth Day: | March 29, 1975 |
| Age: | 51 |
| Birth Place: | Punjab - India |
| Zodiac Sign: | Aries |
| DOB in Roman: | III.XXIX.MCMLXXV |
Family/Affairs
Parents
Babbu Maan
Babbu Maan was born on 29 March 1975(51 years old) in India. Babbu Maan is Composer, Zodiac sign - Aries. More detail about Babbu Maan given below.
About Babbu Maan
Singer, songwriter, and actor best known as a pioneer in the Punjabi folk music genre. He made his Hindi cinema debut in 2003 with Hawayein, which was later banned in India.
Tejinder "Babbu" Maan, is an Indian singer-songwriter, actor and film producer. Most of his artistic work focuses on Punjabi music and films.
| Years active | 1997–present |
| Genres | Folk, Bhangra, Pop, Ghazals |
| Occupation(s) | Singer, lyricist, music director, actor, producer, screenwriter |
| Born | Khant Maanpur, Punjab, India |
| Labels | Catrack, T-Series, Point Zero, Eros International, Swag Music, Speed Records, Zee Music Company, Sony Music |
| Associated acts | Sukhwinder Singh, Jaspinder Narula, Monty Sharma, Jaidev Kumar, Harjit Harman, Harbhajan Mann, Bhagwant Maan, Gurdas Maan, Mukul Dev, Sardar Sohi, Mouni Roy, Mandy Takhar, Shraddha Arya, Pritam, Shreya Ghoshal, Sunidhi Chauhan |
Trivia
His Punjabi film debut came in "Rabb Ne Banaiyan Jodiean" in 2006. He released his first album, "Sajjan Rumaal De Geya," in 1998, but was extremely dissatisfied with the results. He considered his official album debut to be "Tu Meri Miss India" in 1999.
Babbu Maan before fame
He gave his first theatrical musical performance at the age of seven.
Achievement of Babbu Maan
He made his Punjabi film debut in 2006 with"Rabb Ne Banaiyan Jodiean". He released his first album,"Sajjan Rumaal De Geya", in 1998, but was unsatisfied with the results."Tu Meri Miss India", his first official album, was released in 1999.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
$20 Million
Babbu Maan family life
His wife's name is Harmandeep Kaur Mann. His two older sisters, Rupie and Jassi, raised him. In 2011, his father died after a heart attack.
Associations of Babbu Maan
In the film Hawayein, he co-starred with Mahi Gill.
Babbu Maan Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 80 kg |
| Height | 180 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Babbu Maan Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-03-29 : 3s |