| Name: | Bhavana |
| Occupation: | Movie Actress |
| Gender: | Male |
| Height: | 163 cm |
| Birth Day: | June 6, 1986 |
| Age: | 39 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Gemini |
| DOB in Roman: | VI.VI.MCMLXXXVI |
Bhavana
Bhavana was born on 6 June 1986(39 years old) in India. Bhavana is Movie Actress, Zodiac sign - Gemini. More detail about Bhavana given below.
About Bhavana
She is widely known for her praised performance in the Malayalam film Nammal from 2002. For her work as Sameera in the 2005 film Daivanamathil, she earned Asia Net and Kerala State Film Awards. She went on to win a Filmfare Best Actress Award for her portrayal in Chithiram Pesuthadi, her debut Tamil film.
Bhāvanā literally means "development" or "cultivating" or "producing" in the sense of "calling into existence". It is an important concept in Buddhist praxis. The word bhavana normally appears in conjunction with another word forming a compound phrase such as citta-bhavana or metta-bhavana. When used on its own, bhavana signifies contemplation and 'spiritual cultivation' generally.
Bhavana before fame
She attended the Holy Family Girls' High School in Chembukkavu, India, before making her debut film at the age of sixteen.
Achievement of Bhavana
She appeared in approximately seventy films between 2002 and 2015.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Bhavana family life
Karthika Menon, the only daughter of filmmaker G. Balachandran, grew raised in Kerala, India.
Associations of Bhavana
Jackie, a popular Kannada film starring her and Puneeth Rajkumar, was released in 2010.
Bhavana Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 59 kg |
| Height | 163 cm |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Bhavana Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-06-06 : 3s |