| Name: | Boman Irani |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 188 cm |
| Birth Day: | December 2, 1959 |
| Age: | 66 |
| Birth Place: | Mumbai - India |
| Zodiac Sign: | Sagittarius |
| DOB in Roman: | XII.II.MCMLIX |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Boman Irani
Boman Irani was born on 2 December 1959(66 years old) in India. Boman Irani is Movie Actor, Zodiac sign - Sagittarius. More detail about Boman Irani given below.
About Boman Irani
He got a Filmfare Award in 2010 for his supporting role in the 2009 film 3 Idiots. The Race Against Time, Page 3, and No Entry are among his other films.
Boman Irani is an Indian actor, vocal artist and photographer working in Hindi film and theater. After making her theatrical debut with the 2003 anthology horror film Darna Mana Hai, Irani enjoyed her first commercial success with the 2003 comedy Munna Bhai M.B.B.S. He continued to star in many highly successful productions including Main Hoon Na, Veer-Zaara, No Entry, Don, Heyy Babyy, Kismat Konnection, Dostana, Housefull, Cocktail, Jolly LLB, Bhoothnath Returns, Housefull 3 and Parmanu. : The Story. by Pokhran. Irani's highest-grossing films have debuted with some of the highest-grossing Indian films of all time including Lage Raho Munna Bhai, 3 Idiots, Don't 2 , Housefull 2, Happy New Year, PK, Dilwale, Sanju and Total Dhamaal. . Her performance in 3 Idiots earned her the Filmfare Award for Best Supporting Actor. Irani launched its producer Irani Movietone on January 24, 2019 .
| Children | 3, including Kayoze Irani |
| Years active | 2001–present |
| Occupation | Actor, voice artist, photographer |
| Spouse(s) | Zenobia Irani |
| Born | December 2, 1959, Bombay, Bombay State, India |
Boman Irani before fame
Before landing his first acting role, he worked as a professional photographer for 11 years.
Achievement of Boman Irani
He also gained fame for his roles in the 2011 film, Don 2, and the 2003 film, Munnabhai M.B.B.S.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Boman Irani family life
With Zenobia Irani, he had two sons, Danesh and Kayoze.
Associations of Boman Irani
In the film 3 Idiots, he starred alongside Aamir Khan.
Boman Irani Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 88 kg |
| Height | 188 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
Family Members
| Name | Relationship | Net worth | Profession |
|---|---|---|---|
| Danesh Irani | Children | N/A | |
| Kayoze Irani | Children | N/A | |
| Zenobia Irani | Spouse | N/A |
| 🎂 Boman Irani Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-12-02 : 3s |