| Name: | Ceza |
| Nick Name: | Cezz |
| Occupation: | Rapper |
| Gender: | Male |
| Height: | 178 cm |
| Birth Day: | December 31, 1977 |
| Age: | 48 |
| Birth Place: | Istanbul - Turkey |
| Zodiac Sign: | Capricorn |
| DOB in Roman: | XII.XXXI.MCMLXXVII |
Family/Affairs
Parents
Ceza
Ceza was born on 31 December 1977(48 years old) in Turkey. Ceza is Rapper, Zodiac sign - Capricorn. More detail about Ceza given below.
About Ceza
The Turkish rapper's two albums are Med-Cezir and Evin Delisi. His music video for"Bir Minik Mikrofon" has over two million views on YouTube.
Bilgin Özçalkan, also known as Ceza, is a Turkish rapper and musician.
| Also known as | Ceza, Fatalrhymer, Fatalflex |
| Years active | 1995–present |
| Occupation(s) | Rapper, singer-songwriter |
| Birth name | Bilgin Özçalkan |
| Born | December 31, 1976, Üsküdar, Istanbul, Turkey |
| Genres | Rap, hip hop |
| Instruments | Vocals |
| Associated acts | Tech N9ne, Sansar Salvo, Yelawolf, Twista, USO, Busta Rhymes, Killa Hakan, Sagopa Kajmer |
| Labels | Kod Müzik (1999), Hammer Müzik (2000–2006), EMI (2006), Orijinal Müzik (2008), Pasaj Müzik (2009), Esen Müzik (2010–present) |
Trivia
He was a member of the rap duo Nefret alongside Fuchs.
Ceza before fame
One of his earliest albums, Meclis-i Ala Istanbul, was released in 2000.
Achievement of Ceza
He was a member of the rap duo Nefret, together with Fuchs.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Ceza family life
He was born in the Turkish city of Istanbul.
Associations of Ceza
He collaborated with rapper Busta Rhymes on the 2011 hit"Worldwide Choppers".
Ceza Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 75 kg |
| Height | 178 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Ceza Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-12-31 : 3s |