| Name: | Chen |
| Nick Name: | Vidya, Nimmi |
| Occupation: | Pop Singer |
| Gender: | Male |
| Height: | 160 cm |
| Birth Day: | September 21, 1992 |
| Age: | 33 |
| Birth Place: | Gyeonggi - South Korea |
| Zodiac Sign: | Virgo |
| DOB in Roman: | IX.XXI.MCMXCII |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Parents
Siblings
Chen
Chen was born on 21 September 1992(33 years old) in South Korea. Chen is Pop Singer, Zodiac sign - Virgo. More detail about Chen given below.
About Chen
South Korean pop singer best known as the lead vocalist of EXO's Exo-CBX and SM Entertainment's SM the Ballad groups.
Trivia
He has appeared on popular EXO-related television shows like EXO Showtime and XOXO EXO.
Chen before fame
At the age of 18, SM Entertainment scouted him to audition for EXO, and he was announced as a member of the group in a televised performance in December 2011. He joined SM the Ballad in 2014.
Achievement of Chen
He has appeared on EXO Showtime and XOXO EXO, two prominent EXO-related television shows.
Salary 2020
6u00a0million USD (2016)
Net Worth 2020
Undisclosed
Chen family life
Kim Jong-dae was his given name. Kim Jong-deok is his older brother's name. In April 2020, he and his wife had their first child, a daughter.
Associations of Chen
He and Xiumin were both members of the Exo-CBX pop band.
Top Facts You Did Not Know About Chen
Chen (singer) A South Korean singer and songwriter.. Trần Dynasty The fourth and last dynasty of the Southern Dynasty in China.
Chen Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 50 kg |
| Height | 160 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
Chen Timeline
| 🎂 Chen Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-09-21 : 3s |