| Name: | Eisha Singh |
| Occupation: | TV Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 160 cm |
| Birth Day: | December 24, 1998 |
| Age: | 27 |
| Birth Place: | Bhopal - India |
| Zodiac Sign: | Capricorn |
| DOB in Roman: | XII.XXIV.MCMXCVIII |
Family/Affairs
Parents
Eisha Singh
Eisha Singh was born on 24 December 1998(27 years old) in India. Eisha Singh is TV Actress, Zodiac sign - Capricorn. More detail about Eisha Singh given below.
About Eisha Singh
She is best known for playing Rani in the ZEE TV television show Ek Tha Raja Ek Thi Rani.
Eisha Singh is an Indian television actress known for portraying Dhaani Tripathi in Ishq Ka Rang Safed, Rani Singh in Ek Tha Raja Ek Thi Rani and Zara Siddiqui in Ishq Subhan Allah.
| Nationality | Indian |
| Years active | 2015–present |
| Born | December 24, 1998, Bhopal, Madhya Pradesh, India |
| Occupation | Actress |
| Known for | Ishq Ka Rang Safed, Ek Tha Raja Ek Thi Rani, Ishq Subhan Allah |
Trivia
She was named Miss Teen Madhya Pradesh in 2014.
Eisha Singh before fame
Prior to acting, she worked as a model during her school years.
Achievement of Eisha Singh
In 2014, she was crowned Miss Teen Madhya Pradesh.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Eisha Singh family life
She was born in Bhopal, Madhya Pradesh, India. Her father, Pankaj Singh, is an entrepreneur, and her mother, Rekha Singh, is a schoolteacher. Her younger brother is her only sibling.
Associations of Eisha Singh
Drashti Dhami was also a part of the cast of Ek Tha Raja Ek Thi Rani.
Eisha Singh Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 50 kg |
| Height | 160 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Eisha Singh Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-12-24 : 3s |