| Name: | Erica Fernandes |
| Occupation: | Movie Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | May 7, 1993 |
| Age: | 32 |
| Birth Place: | Mangalore - India |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | V.VII.MCMXCIII |
Family/Affairs
Affairs / Boyfriends
Siblings
Erica Fernandes
Erica Fernandes was born on 7 May 1993(32 years old) in India. Erica Fernandes is Movie Actress, Zodiac sign - Taurus. More detail about Erica Fernandes given below.
About Erica Fernandes
Buguri and Galipatam are two films in which she has acted. In the TV serial Kuch Rang Pyar Ke Aise Bhi, she played Sonakshi Bose.
Erica Jennifer Fernandes is an Indian actress and model known for her portrayal of Sonakshi Dixit in Kuch Rang Pyar Ke Aise Bhi and Prerna Sharma in Kasautii Zindagii Kay.
| Known for | Kuch Rang Pyar Ke Aise Bhi, Kasautii Zindagii Kay |
| Nationality | Indian |
| Years active | 2013–present |
| Occupation | Actress, Model |
| Born | Erica Jennifer Fernandes, May 7, 1993, Mumbai, Maharashtra, India |
Trivia
She has amassed over 110,000 followers on Twitter.
Erica Fernandes before fame
In the 2013 film Ainthu Ainthu Ainthu, she portrayed Manjari.
Achievement of Erica Fernandes
On Twitter, she has almost 120,000 followers.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Erica Fernandes family life
Ralph and Lavina Fernandes are her parents' names.
Associations of Erica Fernandes
She appeared in the 2016 TV program Kuch Rang Pyar Ke Aise Bh with Shaheer Sheikh.
Erica Fernandes Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 50 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Erica Fernandes Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-05-07 : 3s |