| Name: | Harman Baweja |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 183 cm |
| Birth Day: | November 13, 1980 |
| Age: | 45 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Scorpio |
| DOB in Roman: | XI.XIII.MCMLXXX |
Family/Affairs
Affairs / Girlfriends
Parents
Harman Baweja
Harman Baweja was born on 13 November 1980(45 years old) in India. Harman Baweja is Movie Actor, Zodiac sign - Scorpio. More detail about Harman Baweja given below.
About Harman Baweja
Victory as Vijay Shekhawat and What's Your Raashee? as Yogesh Patel are two Bollywood films in which he may be seen.
Harman Baweja is an Indian actor, film producer and businessman. He made his Bollywood debut with Love Story 2050
| Nationality | Indian |
| Born | Harman Baweja, November 13, 1980, Chandigarh, India |
| Parent(s) | Harry Baweja, Pammi Baweja |
| Occupation | Actor, producer, entrepreneur |
| Years active | 2008–2014 |
Trivia
He made a cameo appearance as Naman Singh Chaddha in Gori Tere Pyaar Mein.
Harman Baweja before fame
He made his acting debut in the film Love Story 2050 as Karan Malhotra, for which he was nominated for a Filmfare Award.
Achievement of Harman Baweja
In Gori Tere Pyaar Mein, he made a cameo appearance as Naman Singh Chaddha.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Harman Baweja family life
He began dating Bipasha Basu in February 2014, but the couple ended their romance later that year.
Associations of Harman Baweja
Both he and Adhyayan Suman have been nominated for Filmfare awards.
Harman Baweja Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 80 kg |
| Height | 183 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Harman Baweja Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-11-13 : 3s |