| Name: | Janani Iyer |
| Nick Name: | Jan |
| Occupation: | Movie Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | March 31, 1987 |
| Age: | 39 |
| Birth Place: | Chennai - India |
| Zodiac Sign: | Aries |
| DOB in Roman: | III.XXXI.MCMLXXXVII |
Family/Affairs
Affairs / Boyfriends
Parents
Janani Iyer
Janani Iyer was born on 31 March 1987(39 years old) in India. Janani Iyer is Movie Actress, Zodiac sign - Aries. More detail about Janani Iyer given below.
About Janani Iyer
She gained to prominence in India for her appearances in Avan Ivan (2011), Mosayile Kuthira Meenukal (2014), and Ma Chu Ka (2015). (2016).
Janani Iyer is an Indian actress who appears mainly in Tamil and Malayalam films. She began her modeling career while studying and appeared in over 150 TV commercials before being hired by director Bala to star in the Tamil feature film Avan Ivan. Since then, she has appeared in notable films including the crime thriller Thegidi and the crime drama, Day 7
| Occupation | Actress |
| Years active | 2011-present |
| Born | 31 March 1987, Chennai, Tamil Nadu, India |
Trivia
Her fans have shown their support through her Instagram where she has attracted more than 1.1 million followers.
Janani Iyer before fame
She earned her bachelor's degree in engineering from Saveetha Engineering College.
Achievement of Janani Iyer
Her fans have shown their love for her on Instagram, where she has over 1.2 million followers.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Janani Iyer family life
She was born in India and raised there.
Associations of Janani Iyer
She co-starred in the film Ithu Thaanda Police with Asif Ali.
Janani Iyer Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 55 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Janani Iyer Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-03-31 : 3s |