| Name: | Karan Tacker |
| Occupation: | TV Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 173 cm |
| Birth Day: | May 11, 1986 |
| Age: | 39 |
| Birth Place: | Mumbai - India |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | V.XI.MCMLXXXVI |
Family/Affairs
Affairs / Girlfriends
Parents
Karan Tacker
Karan Tacker was born on 11 May 1986(39 years old) in India. Karan Tacker is TV Actor, Zodiac sign - Taurus. More detail about Karan Tacker given below.
About Karan Tacker
Award-winning Indian TV actor who appeared in such series as Rang Badalti Odhani and Love Ne Mila Di Jodi, which he won a New Talent award for.
Karan Tacker is an Indian actor, model and host known for his portrayal of Viren Singh Vadhera in Star Plus's Ek Hazaaron Mein Meri Behna Hai and Farooq Ali in Hotstar's Special OPS. He has also participated in Colors TV's Jhalak Dikhhla Jaa 7 in 2014.
| Known for | Ek Hazaaron Mein Meri Behna Hai, Special OPS |
| Born | May 11, 1986 |
| Occupation | Actor, model, host |
| Nationality | Indian |
Trivia
He worked as a model and commercial actor and famously advertised a Nivea men's product.
Karan Tacker before fame
Before pursuing a career in television acting, he acquired a degree in business management.
Achievement of Karan Tacker
He was a model and commercial actor who was best known for promoting a Nivea men's product.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Karan Tacker family life
He was born into a Punjabi family in Mumbai. Sasha is his sister's name.
Associations of Karan Tacker
In 2014, he made an appearance on Kapil Sharma's sketch comedy show Comedy Nights.
Karan Tacker Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 75 kg |
| Height | 173 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Karan Tacker Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-05-11 : 3s |