| Name: | Kunal Nayyar |
| Nick Name: | N/A |
| Occupation: | TV Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 173 cm |
| Birth Day: | April 30, 1981 |
| Age: | 44 |
| Birth Place: | London - England |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | IV.XXX.MCMLXXXI |
Kunal Nayyar
Kunal Nayyar was born on 30 April 1981(44 years old) in England. Kunal Nayyar is TV Actor, Zodiac sign - Taurus. More detail about Kunal Nayyar given below.
About Kunal Nayyar
Indian actor of British origin who is best known as Rajesh Koothrappali on the hit CBS series The Big Bang Theory. On Sanjay and Craig, he is also the voice of Vijay.
Kunal Nayyar is a British-born Indian American actor. He is known for portraying Rajesh Koothrappali on the sitcom The Big Bang Theory. Forbes listed Nayyar as the world's third-highest-paid TV actor in 2015 and 2018, with earnings of US$20 million and US$23.5 million, respectively.
| Occupation | Actor, author, comedian |
| Nationality | British |
| Years active | 2004–present |
| Born | April 30, 1981, Hounslow, London, England, UK |
| Alma mater | University of Portland (BA), Temple University (MFA) |
Trivia
He had his first voice acting role in the animated film Ice Age: Continental Drift.
Kunal Nayyar before fame
While studying finance at the University of Portland, he began acting in school theater performances.
Achievement of Kunal Nayyar
In the animated film Ice Age: Continental Drift, he made his first appearance as a voice actor.
Salary 2020
$800 Thousand Per Episode
Net Worth 2020
$45 Million
Kunal Nayyar family life
In December 2011, he married Neha Kapur, a former Miss India winner.
Associations of Kunal Nayyar
He has appeared on Craig Ferguson's Late Late Show several times as a guest.
Kunal Nayyar Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 63 kg |
| Height | 173 cm |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Kunal Nayyar Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-04-30 : 3s |