| Name: | Mammootty |
| Nick Name: | Mammootty, Big M and Mammukka |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 178 cm |
| Birth Day: | September 7, 1951 |
| Age: | 74 |
| Birth Place: | Chempu - India |
| Zodiac Sign: | Virgo |
| DOB in Roman: | IX.VII.MCMLI |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Children
Parents
Mammootty
Mammootty was born on 7 September 1951(74 years old) in India. Mammootty is Movie Actor, Zodiac sign - Virgo. More detail about Mammootty given below.
About Mammootty
Actor who got his eighth Filmfare Best Actor Award in 2012 for his contribution in Malayalam film. For his role as Madhavan in Kazhcha, he received the State Award.
Muhammad Kutty Panaparaosystem Ismail, known by the stage name Mammootty, is an Indian actor and film producer who primarily works in Malayalam cinema. During a career spanning four decades, he has appeared in more than 400 films, mostly in Malayalam, including several in Tamil, Telugu, Kannada, Hindi and English. He is considered one of the greatest actors in Indian cinema. Mammootty initially used the stage name Sajin in her early films. After becoming the lead actor in the 1980s, his big breakthrough came with the commercial success of the 1987 New Delhi film. He won three National Cinema Awards for Best Actor, first seven Kerala State Cinema Awards and thirteen South Filmfare Awards. In 1998, the Indian government awarded Mr. Padma Shri for his contribution to the arts. He also received an honorary doctorate from the University of Kerala in January 2010 and the University of Calicut in December 2010.
| Born | Muhammad Kutty Panaparambil Ismail, September 7, 1951, Chandiroor, Travancore-Cochin (now Kerala), India |
| Children | 2, including Dulquer Salmaan |
| Occupation | Actor, producer |
| Relatives | Maqbool Salmaan (nephew) |
| Years active | 1971–present |
| Alma mater | Sacred Heart College, Thevara, Maharaja's College, Ernakulam (B.A.), Govt. Law College, Ernakulam (L.L.B.) |
| Honours | Padma Shri (1998) |
Trivia
He has appeared in over 360 Indian films in his career.
Mammootty before fame
Ernakulam Government Law College awarded him a law degree.
Achievement of Mammootty
In his career, he has appeared in over 360 Indian films.
Salary 2020
4-5 crore
Net Worth 2020
Undisclosed
Mammootty family life
With his wife Sulfath, he has two children, Surumi and Dulquer.
Associations of Mammootty
He featured alongside Aishwarya Bachchan in the 2000 film Kandukonain Kandukondain.
Mammootty Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 85 kg |
| Height | 178 cm |
| Eye Color | Ligh Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Mammootty Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-09-07 : 3s |