| Name: | Moeen Ali |
| Nick Name: | Mo |
| Occupation: | Cricket Player |
| Gender: | Male |
| Height: | 178 cm |
| Birth Day: | June 18, 1987 |
| Age: | 38 |
| Birth Place: | England |
| Zodiac Sign: | Gemini |
| DOB in Roman: | VI.XVIII.MCMLXXXVII |
Family/Affairs
Children
Parents
Moeen Ali
Moeen Ali was born on 18 June 1987(38 years old) in England. Moeen Ali is Cricket Player, Zodiac sign - Gemini. More detail about Moeen Ali given below.
About Moeen Ali
Cricketer from England who has played for county sides such as Worcestershire and the England national squad. In 2013, he was voted PCA Player of the Year.
Moeen Munir Ali is an English international cricketer of Pakistani descent. An all-rounder, he is a left-handed batsman and right-arm off-spinner, who played county cricket for Warwickshire before moving to Worcestershire after the 2006 season. Ali has represented England in all formats of the game. He won Warwickshire's NBC Denis Compton Award in both 2004 and 2005 and Worcestershire's NBC Denis Compton Award in 2009. His off spin is marked by a strongly spun off break and a well-concealed arm ball. He was named as one of five Cricketers of the Year in the 2015 Wisden Cricketers' Almanack. Moeen was part of the England squad that won the 2019 Cricket World Cup. On 8 September 2020, in the third Twenty20 International match against Australia, Ali captained England for the first time in a T20I match.
| Nickname | Mo |
| Role | All-rounder |
| Full name | Moeen Munir Ali |
| Born | June 18, 1987, Birmingham, West Midlands, England |
| Batting style | Left-handed |
| Relations | Kadeer Ali (brother), Kabir Ali (cousin), Omar Ali (brother), Aatif Ali (cousin) |
| Height | 1.83 m |
| Bowling style | Right-arm off break |
Trivia
He won consecutive NBC Denis Compton Awards in 2004 to 2005.
Moeen Ali before fame
He was born in Birmingham and started playing for Warwickshire at the age of fifteen.
Achievement of Moeen Ali
In 2004 and 2005, he won consecutive NBC Denis Compton Awards.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Moeen Ali family life
Kadeer Ali, his brother, has also played for Worcestershire.
Associations of Moeen Ali
While representing England at the 2014 ICC World Twenty20, he was coached by Ashley Giles.
Moeen Ali Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 62 kg |
| Height | 178 cm |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Moeen Ali Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-06-18 : 3s |