| Name: | Neelam Muneer |
| Occupation: | TV Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 167 cm |
| Birth Day: | March 20, 1992 |
| Age: | 34 |
| Birth Place: | Karachi - Pakistan |
| Zodiac Sign: | Pisces |
| DOB in Roman: | III.XX.MCMXCII |
Family/Affairs
Parents
Neelam Muneer
Neelam Muneer was born on 20 March 1992(34 years old) in Pakistan. Neelam Muneer is TV Actress, Zodiac sign - Pisces. More detail about Neelam Muneer given below.
About Neelam Muneer
Meri Subha Ka Sitara, Meri Saheli Meri Humjoli, and Daray Daray Naina are just a few of the drama programs in which she has appeared.
Neelam Muneer Khan is a Pakistani actress and model who has appeared in dramas and films. She is known for her role as Ulfat in the TV series Dil Mom Ka Diya, which earned her an 18th Lux Style Award nomination for Best TV Actress. She made her film debut with comedy-horror Chupan Chupai, then starred in comedy-romance Sai Number 2, both of which were commercially successful.
| Occupation | Actress, model |
| Years active | 2009–present |
| Known for | Qaid-e-Tanhai, Dil Mom Ka Diya, Jal Pari, Meri Behan Maya, Kahin Deep Jaley |
| Born | March 20, 1992, Swat, Pakistan |
| Nationality | Pakistani |
Trivia
She was cast in the 2016 movie Chupan Chunai and has more than 4.3 million followers on Instagram.
Neelam Muneer before fame
She began her career as a model before landing a regular role on television in the early 2010s.
Achievement of Neelam Muneer
She starred in the 2016 film Chupan Chunai and has over 4.5 million Instagram followers.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Neelam Muneer family life
She was born and raised in Karachi, Pakistan.
Associations of Neelam Muneer
In Chupan Chunai, she and Ahsan Khan were both cast.
Neelam Muneer Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 55 kg |
| Height | 167 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Brown |
| 🎂 Neelam Muneer Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-03-20 : 3s |