| Name: | Nidhi Sunil |
| Occupation: | Model |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | March 30, 1993 |
| Age: | 33 |
| Birth Place: | Bangalore - India |
| Zodiac Sign: | Aries |
| DOB in Roman: | III.XXX.MCMXCIII |
Family/Affairs
Parents
Nidhi Sunil
Nidhi Sunil was born on 30 March 1993(33 years old) in India. Nidhi Sunil is Model, Zodiac sign - Aries. More detail about Nidhi Sunil given below.
About Nidhi Sunil
In India, she has appeared in editorials for Maxim, Vogue, Marie Claire, Grazia, and Elle, among other publications.
Nidhi Sunil is an Indian model, actress and philanthropist. Born in Karnataka. She is known for her role as Samira in an Indian television series Kaash. Nidhi is a former Vogue Indian Model of the Year Award.
| Occupation | Actress, Model, Philanthropist |
| Years active | 2009–present |
| Born | March 31, 1987, Bangalore, Karnataka, India |
| Nationality | Indian |
Trivia
She was second runner up for the Pantaloons Femina Miss India South 2011.
Nidhi Sunil before fame
She previously worked as an environmental lawyer after graduating from law school.
Achievement of Nidhi Sunil
She came in second place in the Pantaloons Femina Miss India South 2011 competition.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Nidhi Sunil family life
She was born and raised in Bangalore, India.
Associations of Nidhi Sunil
Models Priyanka Chopra and she have both appeared in Maxim India.
Nidhi Sunil Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 45 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Nidhi Sunil Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-03-30 : 3s |