| Name: | Pete Buttigieg |
| Nick Name: | Mayor Pete |
| Occupation: | Politician |
| Gender: | Male |
| Height: | 173 cm |
| Birth Day: | January 19, 1982 |
| Age: | 44 |
| Birth Place: | South Bend - Indiana |
| Zodiac Sign: | Capricorn |
| DOB in Roman: | I.XIX.MCMLXXXII |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Parents
Pete Buttigieg
Pete Buttigieg was born on 19 January 1982(44 years old) in Indiana. Pete Buttigieg is Politician, Zodiac sign - Capricorn. More detail about Pete Buttigieg given below.
About Pete Buttigieg
He is most known for becoming the 32nd Mayor of South Bend, Indiana in the United States. He got notoriety in 2019 when he launched his candidacy for President of the United States in the 2020 election. He is a member of the Democratic party and is a veteran known for having served a tour in Afghanistan and as a Naval Intelligence Officer. In 2021, he was appointed Secretary of Transportation of the United States.
Peter Paul Montgomery Buttigieg is an American politician who served as US Secretary of Transportation since February 3, 2021. He was the 32nd mayor of South Bend, Indiana from 2012 to 2020. Buttigieg graduated from Harvard University and Oxford University, and later joined the Rhodes Scholarship. From 2009 to 2017, he was an intelligence officer in the United States Naval Reserve, earning the rank of lieutenant. He was maneuvered and deployed during the war in Afghanistan for seven months in 2014. Prior to being elected mayor of South Bend in 2011, Buttigieg worked on political campaigns by Democrats Jill. Long Thompson, Joe Donnelly and John Kerry, and were unsuccessfully introduced as Democrat candidates for the Indiana state treasurer in 2010. During his tenure as mayor, Buttigieg became openly gay in 2015. He married Chasten Glezman, a teacher, writer and LGBT rights activist, in June 2018. Buttigieg refused to seek a third term as mayor.
| Parents | Joseph Buttigieg (father), Jennifer Anne Montgomery (mother) |
| Deputy | Polly Trottenberg |
| Preceded by | Elaine Chao |
| Born | Peter Paul Montgomery Buttigieg, January 19, 1982, South Bend, Indiana, U.S. |
| Education | Harvard University (AB), Pembroke College, Oxford (BA) |
| Political party | Democratic |
| President | Joe Biden |
Pete Buttigieg before fame
He received his education at Harvard University and Oxford University. Following graduation, he worked for McKinsey and Company, a strategy consulting business. From 2009 through 2017, he worked as an intelligence officer in the Navy Reserve. In 2011, he was elected mayor of South Bend for the first time.
Achievement of Pete Buttigieg
He is most recognized for being named Mayor of the Year by GovFresh in 2013. He is a fervent Christian as well.
Salary 2020
$149 Thousand
Net Worth 2020
$250 Thousand
Pete Buttigieg family life
In December of 2017, he announced his engagement to Chasten Glezman after the couple had met in 2015 on the dating app Hinge. In June of 2018, they married in a private ceremony at the Cathedral of St. James.
Associations of Pete Buttigieg
In 2013, he performed as a guest pianist soloist with the South Bend Symphony Orchestra alongside Ben Folds.
Pete Buttigieg Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 70 kg |
| Height | 173 cm |
| Eye Color | Lavender Gray |
| Hair Color | Dark Brown |
Family Members
| Name | Relationship | Net worth | Profession |
|---|---|---|---|
| Jennifer Anne Montgomery | Parents | N/A | |
| Joseph Buttigieg | Parents | N/A | |
| Chasten Buttigieg | Spouse | N/A |
| 🎂 Pete Buttigieg Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-01-19 : 3s |