| Name: | Rakesh Sharma |
| Occupation: | Astronaut |
| Gender: | Male |
| Height: | 168 cm |
| Birth Day: | January 13, 1949 |
| Age: | 77 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Capricorn |
| DOB in Roman: | I.XIII.MCMXLIX |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Children
Rakesh Sharma
Rakesh Sharma was born on 13 January 1949(77 years old) in India. Rakesh Sharma is Astronaut, Zodiac sign - Capricorn. More detail about Rakesh Sharma given below.
About Rakesh Sharma
He went on the Soyuz T-11 as part of the Intercosmos program, becoming the first Indian in space.
Wing Commander Rakesh Sharma, AC is a former Indian Air Force pilot who flew a Soyuz T-11 on April 3, 1984 with the Soviet Interkosmos program. He is the only Indian citizen to have traveled in space, although there have been other astronauts of Indian origin but not Indian.
| Time in space | 7 d 21 h 40 m |
| Missions | Soyuz T-11 / Soyuz T-10 |
| Born | January 13, 1949, Patiala, Patiala and East Punjab States Union, India |
| Selection | 1982 |
| Other occupation | Test pilot at the Indian Air Force |
Trivia
He was awarded Hero of the Soviet Union and went on to become a test pilot in India.
Rakesh Sharma before fame
He served in the Indian Air Force as a squadron leader.
Achievement of Rakesh Sharma
He received the Soviet Union's Hero award and went on to work as a test pilot in India.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Rakesh Sharma family life
He got married and had two kids.
Associations of Rakesh Sharma
While in space, he spoke with India's then-Prime Minister, Indira Gandhi.
Rakesh Sharma Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 75 kg |
| Height | 168 cm |
| Eye Color | Light Brown |
| Hair Color | White |
| 🎂 Rakesh Sharma Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-01-13 : 3s |