| Name: | Shaun T |
| Nick Name: | Sloon and Tinga |
| Occupation: | Entrepreneur |
| Gender: | Male |
| Height: | 193 cm |
| Birth Day: | May 2, 1978 |
| Age: | 47 |
| Birth Place: | Camden - New Jersey |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | V.II.MCMLXXVIII |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Shaun T
Shaun T was born on 2 May 1978(47 years old) in New Jersey. Shaun T is Entrepreneur, Zodiac sign - Taurus. More detail about Shaun T given below.
About Shaun T
Fitness entrepreneur and motivational speaker who created the home training programs Hip-Hop Abs, Insanity, Focus T25, and CIZE.
Trivia
He trained for a time at the popular fitness chain Equinox. He is an avid tennis fan, having attended all four Grand Slam tournaments.
Shaun T before fame
He worked for Wyeth Pharmaceuticals after studying sport science at Rowan University.
Achievement of Shaun T
He worked out at the well-known fitness company Equinox for a while. He is a tennis fanatic who has visited each of the four Grand Slam tournaments.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Shaun T family life
In 2012, he married his lover Scott Blokker.
Associations of Shaun T
He began his career in fitness and dance by performing as a back-up dancer for Mariah Carey.
Shaun T Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 96 kg |
| Height | 193 cm |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Black |
Shaun T Timeline
- 2012
Thompson has been openly gay since coming out via Twitter in October 2012 and is married to Scott Blokker. They are raising twin sons Sander and Silas, born in November 2017.
| 🎂 Shaun T Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-05-02 : 3s |