| Name: | Shikha Singh |
| Occupation: | TV Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | February 7, 1986 |
| Age: | 40 |
| Birth Place: | Chandigarh - India |
| Zodiac Sign: | Aquarius |
| DOB in Roman: | II.VII.MCMLXXXVI |
Family/Affairs
Husband
Shikha Singh
Shikha Singh was born on 7 February 1986(40 years old) in India. Shikha Singh is TV Actress, Zodiac sign - Aquarius. More detail about Shikha Singh given below.
About Shikha Singh
Ambra in Na Aana Is Des Laado and Shikhandini in Mahabharat are two of her most well-known roles on Indian television. Since then, she's been in series like Kumkum Bhagya and Pyaar Ko Ho Jaane Do.
Shikha Singh Shah is an outstanding Indian actress with her work in the Indian television industry.
| Children | 1 |
| Notable work | Kumkum Bhagya, Na Aana Is Des Laado, Mahabharata |
| Occupation | Actress |
| Years active | 2007–present |
| Born | 7 February |
| Nationality | Indian |
Trivia
In 2013, she joined the cast of the Life OK thriller 2612 as Shahana Malik.
Shikha Singh before fame
In 2007, she made her acting debut in SAB TV's Left Right Left as Cadet Akriti Bhatt.
Achievement of Shikha Singh
She was cast as Shahana Malik in the Life OK thriller 2612 in 2013.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Shikha Singh family life
Yujvendar Singh is her only sibling. She married Karan Shah in 2016.
Associations of Shikha Singh
Along with Shraddha Arya and Leena Jumani, she joined the cast of Kundali Bhagya.
Shikha Singh Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 56 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Shikha Singh Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-02-07 : 3s |