| Name: | Somi |
| Occupation: | Jazz Singer |
| Gender: | Female |
| Height: | 161 cm |
| Birth Day: | June 6, 1979 |
| Age: | 46 |
| Birth Place: | Champaign - Illinois |
| Zodiac Sign: | Gemini |
| DOB in Roman: | VI.VI.MCMLXXIX |
Family/Affairs
Parents
Siblings
Somi
Somi was born on 6 June 1979(46 years old) in Illinois. Somi is Jazz Singer, Zodiac sign - Gemini. More detail about Somi given below.
About Somi
Singer-cellist who invented the phrase"New African Jazz" to define her distinct musical style. Her albums If The Rains Come First and The Lagos Music Salon were also well-received.
Trivia
She's been named a TED fellow and is the founder of the non-profit New Africa Live.
Somi before fame
Growing up, she travelled between Illinois and Zambia, eventually settling in Illinois, where she attended high school and college. She attended NYU for graduate school.
Achievement of Somi
She is the founder of the non-profit New Africa Live and a TED fellow.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Somi family life
She grew up in a Rwandan and Ugandan immigrant home. Her father used to work for the World Health Organization.
Associations of Somi
She worked with Angelique Kidjo on her album The Lagos Music Salon.
Top Facts You Did Not Know About Somi
Jeon So-mi A Canadian-Dutch-Korean singer and songwriter based in South Korea.. Gabriel Somi Gabriel Somi is footballer who played most recently in Major League Soccer for New England.... Somi (American singer) American singer.. SomiSomi Soft Serve & Taiyaki An American chain of independently owned and operated franchised stores based in Los Angeles...
Somi Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 55 kg |
| Height | 161 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Dark Brown |
Somi Timeline
| 🎂 Somi Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-06-06 : 3s |