| Name: | Varun Sharma |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 178 cm |
| Birth Day: | February 4, 1990 |
| Age: | 36 |
| Birth Place: | Jalandhar - India |
| Zodiac Sign: | Aquarius |
| DOB in Roman: | II.IV.MCMXC |
Family/Affairs
Parents
Siblings
Varun Sharma
Varun Sharma was born on 4 February 1990(36 years old) in India. Varun Sharma is Movie Actor, Zodiac sign - Aquarius. More detail about Varun Sharma given below.
About Varun Sharma
In films like as Warning, Yaaran Da Katchup, and Dilwale, he is recognized for his comedic roles. In 2013, he made his film debut in the film Fukrey.
Varun Sharma is an Indian film actor who has appeared in commercially successful films such as Fukrey, Kis Kisko Pyaar Karoon, Dilwale, Fukrey Returns and Chhichhore. His current film, Roohi, was released on March 11, 2021.
| Occupation | Film actor |
| Born | (age), Jalandhar, Punjab, India |
| Alma mater | The Lawrence School, Sanawar |
| Years active | 2013–present |
| Nationality | Indian |
Trivia
Prior to acting in movies, he did commercials for such companies as Virgin Mobile and eBay.
Varun Sharma before fame
He attended Chandigarh College and majored in film.
Achievement of Varun Sharma
Prior to appearing in films, he worked in advertisements for Virgin Mobile and eBay.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Varun Sharma family life
He and his younger sister grew raised in Jalandhar. In 2005, his father passed away.
Associations of Varun Sharma
He starred alongside Sonam Kapoor in the film Dolly Ki Doli.
Varun Sharma Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 80 kg |
| Height | 178 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Varun Sharma Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-02-04 : 3s |