| Name: | Vatsal Sheth |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 170 cm |
| Birth Day: | August 5, 1980 |
| Age: | 45 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Leo |
| DOB in Roman: | VIII.V.MCMLXXX |
Vatsal Sheth
Vatsal Sheth was born on 5 August 1980(45 years old) in India. Vatsal Sheth is Movie Actor, Zodiac sign - Leo. More detail about Vatsal Sheth given below.
About Vatsal Sheth
This Indian screen actor is known for his appearances in films such as Taarzan: The Wonder Car, Paying Guests, and The Cheetah Girls: One World. He also played Shaurya Goenka in the television series Ek Hasina Thi, for which he received a STAR Parivaar Style Award.
Vatsal Sheth is an Indian actor, model and businessman. He has starred in numerous Indian TV shows and Bollywood films, and is known for his role as Raj Chaudhary in the 2004 film Taarzan: The Miracle Car, Shaurya Goenka in the 2014 horror series. Ek Hasina Thi and Kabir Raichand in love 2017 -saga Haasil series.
| Years active | 2004–present |
| Born | (age), Mumbai, Maharashtra |
| Occupation | Actor, Model, Entrepreneur |
Trivia
He followed both an alcohol free and vegetarian lifestyle.
Vatsal Sheth before fame
After graduating from Mithibai College with a degree in mathematics and working as a computer programmer for a while, he made his acting debut in the Indian drama series Just Mohabbat.
Achievement of Vatsal Sheth
He was an alcoholic who also lived a vegetarian lifestyle.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Vatsal Sheth family life
In Mumbai, India, he and his younger sibling grew raised in a Gujarati home.
Associations of Vatsal Sheth
In the 2007 Hindi film Nanhe Jaisalmer, he featured alongside Bobby Deol.
Vatsal Sheth Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 68 kg |
| Height | 170 cm |
| Eye Color | Grey |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Vatsal Sheth Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-08-05 : 3s |