| Name: | Vir Das |
| Nick Name: | Vir |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 168 cm |
| Birth Day: | May 31, 1979 |
| Age: | 47 |
| Birth Place: | Dehradun - India |
| Zodiac Sign: | Gemini |
| DOB in Roman: | V.XXXI.MCMLXXIX |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Vir Das
Vir Das was born on 31 May 1979(47 years old) in India. Vir Das is Movie Actor, Zodiac sign - Gemini. More detail about Vir Das given below.
About Vir Das
He is an Indian actor and comedian who has appeared in films such as Badmaash Company and Revolver Rani. He has also presented News on the Loose and Cricket Firsts, as well as appearing in various episodes of the show Mumbai Calling.
Vir Das is an Indian comedian, actor and comedy musician. After beginning a career in standup comedy, Das moved to Hindi cinema starring in films like Delhi Belly, Badmaash Company and Go Goa Gone. In 2017, he entered the international stage with his Netflix special Abroad Understanding. Das has performed in approximately 35 plays, over 100 stand-up comedy shows, 18 films, eight TV shows and six comedy specials. He has written comedic columns for Femina, Maxim, Exotica, DNA and Tehelka. In 2019, he made his debut in American television with the television series, Whiskey Cavalier.
| Occupation | Comedian, Actor, Comedy musician |
| Alma mater | Knox College (Illinois) (BS Economics and Theatre), Moscow Art Theatre (Stanislavsky Program) |
| Born | Vir Das, May 31, 1979, Dehradun, Uttarakhand, India |
| Years active | 2005–present |
Trivia
He founded the band Alien Chutney, where he's served as lead singer. He's also used social media to spread his material, with more than 240,000 subscribers to his YouTube channel and 1.6 million followers on Twitter.
Vir Das before fame
He went to Knox College in Illinois before moving to Russia to study at the Moscow Arts Theatre. Brown Men Can't Hump was the title of his debut stand-up special.
Achievement of Vir Das
He is the lead singer of the band Alien Chutney, which he established. He's also used social media to propagate his message, with more than 270,000 YouTube subscribers and 1.6 million Twitter followers.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Vir Das family life
In 2014, he married Shivani Mathur.
Associations of Vir Das
In Badmaash Company, he co-starred with Shahid Kapoor.
Vir Das Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 65 kg |
| Height | 168 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Vir Das Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-05-31 : 3s |