| Name: | Yo-Yo |
| Nick Name: | Honey Singh |
| Occupation: | Rapper |
| Gender: | Female |
| Height: | 173 cm |
| Birth Day: | August 4, 1971 |
| Age: | 54 |
| Birth Place: | California |
| Zodiac Sign: | Leo |
| DOB in Roman: | VIII.IV.MCMLXXI |
Family/Affairs
Husband
Yo-Yo
Yo-Yo was born on 4 August 1971(54 years old) in California. Yo-Yo is Rapper, Zodiac sign - Leo. More detail about Yo-Yo given below.
About Yo-Yo
Rapper and actress noted for the feminist messages she conveys via her music. Her 1992 album Black Pearl is one of her most well-known. Her most well-known performance as Keylolo in the 1990s comedy Martin made her a household figure. She founded the Yo-Yo School of Hip Hop as a musical academy in 2013.
Yo Yo, originally titled Yoyo, is a 1965 French comedy directed by Pierre Étaix and starring. The story follows the son of a millionaire from the 1920s to the 1960s. After losing his fortune in the stock market crash, he merges with a horseman and becomes an uncle, the circus clown. The film was attended at the 1965 Cannes Film Festival
| Director | Pierre Étaix |
| Released | February 19, 1965 |
| Distributed by | Carlotta Films |
| Edited by | Henri Lanoë |
| Cinematography | Jean Boffety |
| Running time | 95 minutes |
| Country | France |
| Starring | Pierre Étaix, Claudine Auger, Luce Klein, Philippe Dionnet |
| Writer(s) | Jean-Claude Carrière, Pierre Étaix |
| Produced by | Paul Claudon |
| Music | Jean Paillaud |
| Language | French |
Trivia
She did voice over work for the popular video game Grand Theft Auto: San Andreas, playing the character Kendl Johnson.
Yo-Yo before fame
She was born in Compton and rose to prominence after appearing on Ice Cube's 1990 single"It's a Man's World".
Achievement of Yo-Yo
She voiced the character Kendl Johnson in the blockbuster video game Grand Theft Auto: San Andreas.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
$2 Million
Yo-Yo family life
She had a brief romance with Tupac prior to his death. She married DeAndre Windom, the mayor of Highland Park, Michigan, in 2013. Her two daughters are Tiffany and Sanai.
Associations of Yo-Yo
She received an MTV Video Music Award nomination for Best Rap Video for"I Wanna Be Down", which featured other female artists such as MC Lyte.
Yo-Yo Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 73 kg |
| Height | 173 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Yo-Yo Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-08-04 : 3s |