| Name: | Ajith Kumar |
| Nick Name: | Thala |
| Occupation: | Movie Actor |
| Gender: | Male |
| Height: | 175 cm |
| Birth Day: | May 1, 1971 |
| Age: | 55 |
| Birth Place: | Secunderabad - India |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | V.I.MCMLXXI |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Children
Parents
Ajith Kumar
Ajith Kumar was born on 1 May 1971(55 years old) in India. Ajith Kumar is Movie Actor, Zodiac sign - Taurus. More detail about Ajith Kumar given below.
About Ajith Kumar
Actor who has won many FilmFare Awards for Best Actor in India. Amarkalam, Dheena, Billa, and Veeram are among his cinematic credits.
Ajith Kumar is an Indian actor who works predominantly in Tamil cinema. To date, Ajith has starred in over 50 films. Among his awards include four Vijay Awards, three Cinema Express Awards, three Filmfare Awards South and three Tamil Nadu State Film Awards. In addition to his acting, he is also a motor car racer and participated in the MRF Racing series. He began his career with a small role in the 1990 Tamil film En Veedu En Kanavar. He established himself as a romantic hero with Kadhal Kottai, Aval Varuvala and Kadhal Mannan, and established himself as an action hero starting with film Amarkalam. Ajith's dual portrayal of twin brothers—where one is deaf-mute—in S. J. Surya's Vaali won him his first Filmfare Award for Best Tamil Actor. He earned critical acclaim for his dual role performance in the vigilante film Citizen. In 2006, he starred in Varalaru, in which he played three different roles. It became the highest-grossing Tamil film of 2006.
| Years active | 1990–present |
| Occupation | Actor, Racing Driver |
| Children | 2 |
| Alma mater | Asan Memorial Senior Secondary School, Chennai |
| Born | Ajithkumar Subramaniam, May 1, 1971, Secunderabad, Andhra Pradesh, India (now Telangana) |
Trivia
He took a break from acting to compete in British Formula 2 racing.
Ajith Kumar before fame
After dropping out of high school, he found work as an auto mechanic.
Achievement of Ajith Kumar
He took a break from acting to race in Formula 2 racing in the United Kingdom.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Ajith Kumar family life
He married actress Shalini Kumar in 2000 and the couple had a daughter named Anoushka and a son named Aadvik.
Associations of Ajith Kumar
He featured alongside Mammooty in the 2000 film I Have Found It.
Ajith Kumar Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 80 kg |
| Height | 175 cm |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Salt & Pepper |
| 🎂 Ajith Kumar Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2027-05-01 : 3s |