| Name: | Armaan Malik |
| Nick Name: | Armaan |
| Occupation: | World Music Singer |
| Gender: | Male |
| Height: | 170 cm |
| Birth Day: | July 22, 1995 |
| Age: | 30 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Cancer |
| DOB in Roman: | VII.XXII.MCMXCV |
Family/Affairs
Parents
Armaan Malik
Armaan Malik was born on 22 July 1995(30 years old) in India. Armaan Malik is World Music Singer, Zodiac sign - Cancer. More detail about Armaan Malik given below.
About Armaan Malik
Indian singer who came in eighth place as a finalist on Sa Re Ga Ma Pa L'il Champs. He has sung in around 200 commercials and many films, including Bhootnath and Chillar Party.
Armaan Malik is an Indian singer, songwriter, record producer, voiceover, performer and actor. He is known for his ability to sing in many languages, including Hindi, English, Bengali, Telugu, Marathi, Tamil, Gujarati, Urdu, Kannada. He also sings in many Indian languages. In 2006, he joined Sa Re Ga Ma Pa L'il Champs but was eliminated in 8th place, he was the brother of composer Amaal Mallik. Former representative of Universal Music India, he has now signed with T-Series. He also signed with Arista Records. Her first screen appearance was in the 2011 film Kaccha Limboo. He is the youngest singer to win two first awards at the Global Indian Music Awards and the best replay singer award at the BIG Star Entertainment Award 2015
| Occupation(s) | Playback singer • Songwriter • Record producer • Guitarist • Voice-over |
| Born | July 22, 1995, Mumbai, Maharashtra, India |
| Labels | Zee Music Company • Sony Music India • Arista Records • Aditya Music • Saregama • T-Series |
| Genres | Filmi Music • EDM • R&B Acoustic music • Indian Classical Music • Pop music • Indian pop • Ballad • Indie pop |
| Associated acts | Amaal Mallik |
| Years active | 2007–present |
| Birth name | Armaan Malik |
| Instruments | Vocals & Guitar |
Trivia
He was signed by Universal Music India for his non-film related music.
Armaan Malik before fame
He studied Hindustani Classical music for ten years as a child.
Achievement of Armaan Malik
Universal Music India signed him for non-film-related music.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Armaan Malik family life
Daboo Malik, the music director, is his father.
Associations of Armaan Malik
He's worked with Neeti Mohan on various songs.
Armaan Malik Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 68 kg |
| Height | 170 cm |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Armaan Malik Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-07-22 : 3s |