| Name: | Irfan Pathan |
| Nick Name: | Batati |
| Occupation: | Cricket Player |
| Gender: | Male |
| Height: | 183 cm |
| Birth Day: | October 27, 1984 |
| Age: | 41 |
| Birth Place: | India |
| Zodiac Sign: | Scorpio |
| DOB in Roman: | X.XXVII.MCMLXXXIV |
Family/Affairs
Wife/Spouse
Affairs / Girlfriends
Parents
Irfan Pathan
Irfan Pathan was born on 27 October 1984(41 years old) in India. Irfan Pathan is Cricket Player, Zodiac sign - Scorpio. More detail about Irfan Pathan given below.
About Irfan Pathan
All-rounder who joined the Delhi Devils in 2011 after winning the 2004 ICC Emerging Player of the Year award.
Irfan Pathan is a former Indian cricketer and actor. He is a versatile bowling athlete and member of the Indian Cricket Team which won the 2007 ICC World Twenty20 and 2013 ICC Champions Trophy. 19, and being compared to Pakistani Wasim Akram for his promising performances and magical swings. In early 2006, Pathan became the only bowler to score a hat-trick in the first half of the tournament. However, the performance didn't last long and after starting in 2006, Pathan started to lose speed and sway, and his wicket scrambling diminished. Although Pathan's polish continued to be effective, he was not considered a specialist and was knocked out of the team during testing and ODI at the end of 2006, and in 2007 he did not. was no longer on the team until his return in 2007 to World Twenty20.
| Full name | Irfan Khan Pathan |
| Born | October 27, 1984, Vadodara, Gujarat, India |
| Role | All-rounder |
| Bowling style | Left-arm medium fast |
| Relations | Yusuf Pathan (brother), Safa Baig (wife) |
| Nickname | Guddu |
| Batting style | Left-handed |
Trivia
He became the fastest Indian ODI player to reach one hundred wickets.
Irfan Pathan before fame
He progressed through the Baroda youth system before making his Test debut in 2003 against Australia.
Achievement of Irfan Pathan
He became the fastest Indian player to reach 100 wickets in one-day internationals.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Irfan Pathan family life
Yusef, his younger brother, was also a cricket fan from an early age.
Associations of Irfan Pathan
Many pundits have compared him to the legendary all-rounder Kapil Dev.
Irfan Pathan Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 73 kg |
| Height | 183 cm |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Irfan Pathan Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-10-27 : 3s |