| Name: | Jacqueline Fernandez |
| Nick Name: | Jacky |
| Occupation: | Movie Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 170 cm |
| Birth Day: | August 11, 1985 |
| Age: | 40 |
| Birth Place: | Colombo - Sri Lanka |
| Zodiac Sign: | Leo |
| DOB in Roman: | VIII.XI.MCMLXXXV |
Family/Affairs
Affairs / Boyfriends
Parents
Jacqueline Fernandez
Jacqueline Fernandez was born on 11 August 1985(40 years old) in Sri Lanka. Jacqueline Fernandez is Movie Actress, Zodiac sign - Leo. More detail about Jacqueline Fernandez given below.
About Jacqueline Fernandez
Miss Sri Lanka Universe 2006, who went on to act in Bollywood films such as Aladin, Murder 2, and Race 2. She received the Stardust Award for Best Exciting Face and the IIFA Award for Star Debut of the Year.
Jacqueline Fernandez is a Sri Lankan actress, former model and winner of the 2006 Miss Universe Sri Lanka contest who mainly plays Hindi films. In 2009, she made her Bollywood debut with the film Aladdin and has since built a career in the industry. Born into a multiracial Eurasian family of Canadian, Sri Lankan and Malaysian descent, Fernandez grew up in Bahrain. After graduating in mass media from the University of Sydney and working as a television reporter in Sri Lanka, she entered the modeling industry. She was crowned Miss Universe Sri Lanka in 2006 and represented her country at Miss Universe 2006. While a model in India in 2009, Fernandez successfully auditioned for Sujoy Ghosh's fantasy film Aladdin, which marked her acting debut. Fernandez had a breakout role with the psychological thriller Murder 2, his first commercial hit.
| Occupation | Actress, Model |
| Nationality | Sri Lankan |
| Born | August 11, 1985, Manama, Bahrain |
| Alma mater | University of Sydney |
| Years active | 2009–present |
Trivia
In addition to her Bollywood career, she anchored a Sri Lankan television business program and wrote a weekly column with the country's Daily Mirror newspaper.
Jacqueline Fernandez before fame
After her appearance in the Miss Universe contest in 2006, she was offered a role in the Bollywood film Aladin, where she played a role based on Disney's Princess Jasmine.
Achievement of Jacqueline Fernandez
She hosted a Sri Lankan television business program and authored a weekly column for the country's Daily Mirror newspaper in addition to her Bollywood career.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Jacqueline Fernandez family life
She was born in Sri Lanka and migrated to Bahrain with her family when she was three years old. She dated Bahraini prince Hassan bin Rashid Al Khalifa from 2008 until their breakup in 2011. She later started dating director Sajid Khan, however the relationship ended in 2013.
Associations of Jacqueline Fernandez
Whereas Lea Salonga voiced Princess Jasmine in the Disney movie Aladdin, Fernandez played a live-action version of the character in 2009's Aladin.
Jacqueline Fernandez Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 56 kg |
| Height | 170 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
| 🎂 Jacqueline Fernandez Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-08-11 : 3s |