| Name: | Sai Pallavi |
| Occupation: | Movie Actress |
| Gender: | Female |
| Height: | 165 cm |
| Birth Day: | May 9, 1992 |
| Age: | 33 |
| Birth Place: | Kotagiri - India |
| Zodiac Sign: | Taurus |
| DOB in Roman: | V.IX.MCMXCII |
Family/Affairs
Parents
Sai Pallavi
Sai Pallavi was born on 9 May 1992(33 years old) in India. Sai Pallavi is Movie Actress, Zodiac sign - Taurus. More detail about Sai Pallavi given below.
About Sai Pallavi
She is most recognized for her portrayal as Malar in the film Premeam. In the film Kali, she played Anjali.
Sai Pallavi Senthamarai is an Indian actress and dancer who appears in Telugu, Tamil, and Malayalam films. She is a recipient of several awards including two Filmfare Awards for her performances in the films Premam and Fidaa. Pallavi first came into public attention for her role as Malar in the 2015 Malayalam film Premam. She then starred in Kali. She made her Telugu debut playing the role Bhanumati in the romantic film Fidaa and made her Tamil debut with Diya. She is a doctor by education, having completed her MBBS in 2016 from the Tbilisi State Medical University, Georgia.
| Occupation | Actress, dancer |
| Born | Sai Pallavi Senthamarai, May 9, 1992, Kotagiri, Tamil Nadu, India |
| Years active | 2015–present |
| Alma mater | Tbilisi State Medical University, Georgia |
Sai Pallavi before fame
Prior to becoming an actress, she trained in dance and appeared on dancing reality shows.
Achievement of Sai Pallavi
She was a student at Tbilisi State Medical University when she won her first movie part.
Salary 2020
Not known
Net Worth 2020
Undisclosed
Sai Pallavi family life
Radha and Senthamara Kannan are her parents, and she has a sister named Puja.
Associations of Sai Pallavi
Kali starred both her and Dulqur Salmaan.
Sai Pallavi Height, Weight & Physique Measurements
| Weight | 55 kg |
| Height | 165 cm |
| Eye Color | Dark Brown |
| Hair Color | Black |
Family Members
| Name | Relationship | Net worth | Profession |
|---|---|---|---|
| Radha Kannan | Parents | N/A | |
| Senthamara Kannan | Parents | N/A |
| 🎂 Sai Pallavi Next B'Day Count Down - | |
|---|---|
| 2026-05-09 : 3s |